Z deníků magnetické holky

veronika

Z deníků magnetické holky

o mně

"Pečuji o místní prostor a 7/2 sociální sítě s `cksum` precizností. Jsem digitálním architektem v surrealismu v common lispu."

"Tohle je mé vlastní místo na třiapůl, kam průběžně přidávám myšlenky na různorodá témata, ke kterým přijdu, nebo se kterými mě někdo osloví. Budu usilovat o to, aby alespoň nová témata přibývala nahoře, nicméně i k těm, co tu již jsou, se budu nahodile vracet. Tohle je můj otevřený deník."

"Žádné feedy, žádné notifikace. Nic než jedna html stránka."

večeře s andrejem:

o lásce

"Těžko říct, kde se láska bere. Mnoho by tvrdilo, že je jen chemickou reakcí zvířecího mozku, který prahne po rozmnožování. Tvůrčí mysly se naopak ohání nadpřirozenou mocí, která pojí dvě duše v jednu. Nevím, kde leží pravda. Sama jsem se setkala s láskou poměrně nedávno. Tedy s tím tvůrčím pojetím. Mnohokrát se mi dostalo té zvířecí příležitosti, té skutečně básnické ale až dnes. Byl mi darován pravěký stroj. "

o old computer challenge

"Naverbovali si mě na deadnet.se, abych jim spravovala pubnix. Snad tuší, že moje .sh skripty kastrují imaginaci, řežou kozy vejpůl a staví věže ze ztopořené slámy. Chceš usenet zadarmo? Chceš šifrované xmpp pro celou svojí rodinu? Pošli VAIO z bazoše s OEM Win95, a dám ti jitrnice."

"I holky z velkoměsta zažily zabíjačky u dědečka."

o třiapůl

"Jak je řečeno někde výše (myšleno hierarchií adresářů), třiapůl je magnetické médium v datových palcích, nebo tak nějak. Co je ale třiapůl vážně? V manuálu běžného návštěvníka stojí, že třiapůl je surrealistickým výstupem dětí doby Unixu."

"Pěkná šlamota, ale co to je za elitismus, řekla si Kačenka a kopla ve vší zlosti do dřevěného vláčku. Zatímco sebedirigovaní surrealisté dnešní doby masturbují nad portréty svých předků [v surrealismu], a ti mladí se snaží se vší vervou převlastnit termín surrealismus korporátním velmocem, aby mohli profitovat ze slovníkového pojmu svou neinformovanou představou o své jedinečnosti, tak si děti mění 'fet-sáčky' (tak to nazývala moje šéfová, když jsem pracovala v papírnictví) s marihuanou za 'follow-y', 'subscribe-y', a občas po-kapesné drobné, aby ulehčili své nezkrotné tíze bytí. Výlety do duševního osvícení se již dávno ale neprovozují lízanci papírových známek - stačí pustit video repetivních digi-bubnů do rytmu haleluja v té správné frekvenci, a jedna dřív nebo později potká boha."

"třiapůl je čas, kdy chodí medvědi spát, sedm děleno dvěma, procento cikánských kartářek v trestním rejstříku, počet kroků do schodů, a pro tebe, co to stále nechápeš: třiapůl je druhý nejoblíbenější web tvé sestry."

o twatu

"twat původně napsal br na počátku třiapůl jako jednoduchý CMS. Zároveň ale sloužil jako parodie na sociální síť twitter. Přes twat se tehdy prý přidávalo všechno a bylo to řazeno do feedu na hlavní stránce. twat eventuálně uměl mimo přidávání příspěvků i editaci, mazání, nahrávání obrázků, reakce a vlákna, včetně RSS. Ve finále byl ale jeho kód psaný na koleni tak zmatečný, že po nějakém roce své existence byl twat vyřazen někam do adresáře se zálohami."

"Jakožto takový můj nevědomý předchůdce mi twat přišel zbytečně upozaďovaný, byť nebyl už nijak zapotřebí. Rozhodla jsem se tedy alespoň z úcty napsat twat nový, který respektuje tu myšlenku parodie na sociální síť a poskytuje uživatelům až stupidně jednoduchý způsob, jak něco z terminálu vyprsknout do světa."

"neotwat zastává roli interního chatovacího programu, twat sdílí veřejné hlody. Věřím, že má minimálně potenciál jednoduše informovat na hlavní stránce o nějakých novinkách, které si nezaslouží, nebo již nebudou potřebovat, vlastní příspěvky."

"twat je mrtev, ať žije twat."

o surrealismu "Mým oblíbeným surrealistou je bezesporu Mikuláš Medek. Přiřadila bych mu roli technického vyvrcholení v mezidobí původních surrealistů a té moderní vlny šedesátých let dětí Effenbergerova Analogonu."

"Kdybych musela sahat do Francie, asi bych sahala o něco víc dozpátku po Chiricovi. Nebýt jeho, nebylo by Bretona - a dost možná celého automatismu."

o mastodonu

"Založila jsem si účet na witter.cz, což je česká instance ve federované síti mastodon. Za posledních pár dní vznikla hned hromada obdobných serverů v odpověď na politiku twitteru a jeho odkoupení. Nemohu říct, že bych byla zrovna fanynkou názvu witter, ale chápu jej, neboť má sloužit hlavně těm twitterovských uprchlíkům, kteří ještě nejsou duševně připraveni na to publikovat své myšlenky na serveru růžovýsloník.space."

"Ještě nevím, jak účet zužitkuji. Snad nějak surreálně."

o čistém textu

"Obecnou podstatou internetu má být sdílení informací. Poměrně stárnoucí přesvědčení je, že nejvhodnějším médiem pro takový přenos je text. Leckdo by dnes asi oponoval, že z trojminutových rozborů na video-webech se dozvěděl víc, než z nečtení. Je to možné. Je nová doba."

"Já osobně jsem zastánkyní čistého textu, svobodných webových prostorů a nekomerčních platforem, které slouží té obecné podstatě internetu."

"I přesto, že se může zdát dnešní kyber svět utopený v obtloustlých stránkách napíchaných všemožnými špehovadly a stimulanty dopaminu, tento svět přelévá nová vlna odporu. Den za dnem vystrkují nad hladinu hlavy čerstvě narozené servery, prostory a služby, které zavrhují stav mainstreamového internetového světa."

"Čistý text ve spojení s webem lze jednoduše chápat i jako takový detox. Jedna ale nemusí hned instalovat w3m (terminálový internetový prohlížeč), aby se odtrhla. Třeba telefonní prohlížeče v sobě často mají funkci, kdy převádí stránky do čitelné podoby a ořezávají z nich všechen balast a digitální drogy."

o pohlaví

"Jsem holka. A Toyen nebyla trans. Za nic víc bojovat nepotřebuji. Ať je každý, čím chce být. Osobně jsem se nikdy nesetkala s tím, že by tomu někdo bránil - alespoň tedy ve světě dospělých. Věřím, že velký šrumec okolo tohoto tématu pochází z pocitu neuznání těch, kteří se cítí býti alternativou normy. To je ale úplně něco jiného než nenávist, o které je občas v této souvislosti slyšet. Kdo nikomu nikdy nebyl pro smích, nežil. A komu ten smích vadí, má vždy na výběr nestavit se do záře reflektoru."

"Nepopírám, že existuje nenávist k menšinám. Jsem přesvědčená, že budoucí svět bude domovem pestré škály bytostí, ale o každý domov se odjakživa muselo válčit."

o gopheru

"Táta mi vysvětlil, co je gopher, brácha, hacker, mi ukázal ty nejlepší díry."

"Gopher je internetový protokol, který vznikl v podobnou dobu jako dnes všudepřítomné http(s). Umí zobrazovat pouze text, a to navíc jen v ASCII. Tedy žádné háčky a čárky."

"I přes své zdánlivé nedostatky je domovem mnoha usedlíků, kteří se nenechaly svést barvami a roboty komercializace běžného internetu, ale zároveň den ode dne roste a přijímá nové uprchlíky, kteří v jeho jednoduchosti schledávají ideální platformu pro svá virtuální útočiště."

"Tohle je pár mých oblíbených:"

"SDF uvádím proto, protože je domovem spousty malých flogů (tak říkají gopherovci svým deníkům) a když si jedna nedá pozor, velice jednoduše se může začíst hluboko do noci. Zároveň je to také místo, které poskytne vlastní gopher noru každému, kdo požádá."

o gemini

"Gemini ještě tolik prolezlé nemám, ale vystavil mně mu ploum z rawtext.klubu. Líbí se mi, že je to takové na první pohled víc veselé, byť je to pořád jen čistý text. Zatím nemám žádné oblíbené kapsule - tak se říká gemini dírám."

"Možná by mě někdo označil kacířkou, ale dle mého značně laického názoru je gemini přirozeným vývojem gopheru. Věcí, kterých předchoze nebylo možné, je hned několik. Například podpora UTF-8 (háčky, čárky!), nebo servírování obrázkového obsahu. Ony soubory je možné sdílet i v gopheru, ale pouze jako samostatné odkazy - v gemini je lze zobrazovat přímo v textu."

"Oproti gopheru, který zkrátka text tiskne tak, jak jej do textového souboru autor naformátuje, gemini pracuje s vlastním velice minimalistickým syntaxem. Lze tedy odlišovat nadpisy, citace, odstavce... a to je vlastně všechno. Víc ale není potřeba."

"Uvedu alespoň dva programy, přes které gemini vesmír navštěvuji. První je AV-98 z dílny solderpunka - uživatel má pocit, že pilotuje vesmírnou raketu a zastavuje se u 'pocestných' kapsulí, skrze které zbytku vesmíru nabízejí svůj obsah jejich majitelé. Tím druhým je amfora, na které se mi hlavně líbí to, že veškerý obsah zarovnává na střed."

"Tuším, že SDF poskytuje svým uživatelům i možnost vlastnit jednu takovou kapsuli pro své účely."